SZOPTATÁS
Lerágott csont már napjainkban, hogy az anyatejet semmi nem pótolja, minden összetevő megvan benne, amire a kisbabának a normális fejlődéséhez szüksége van. Ez így igaz, olyannyira, hogy a legújabb kutatások szerint még teáztatás sem szükséges, hiszen a szopások kezdetén először mindig hígabb, „vizesebb” a tej, ami a szomjúságát is oltja. Ki kell emelnünk a szoptatásnak a tápláláson túli, pszichológiai hatását. Ekkor a csecsemő még szimbiózisban létezik az anyával, az ölbe vétel, a szopás alatti testi érintkezés, az anya testének melege meghatározó a gyermek egészséges, harmonikus személyiségének kialakulása szempontjából. Ezért nagyon fontos, hogy azok az anyák is, akiknek nem tudnak szoptatni, az ölükbe véve etessék cumisüvegből csecsemőjüket. Ne ijedjenek meg azonban a tápszeres táplálás miatt, hiszen nincsenek olyan kutatások, amelyek arról szólnának, hogy az ilyen babák emiatt valamilyen rendellenességben szenvednének későbbi személyiségüket illetően.
Ébresszük-e a babát az etetésekhez?
A néhány évvel ezelőtti szakirodalmak arról szóltak, hogy a babákat meghatározott időnként /3-4 óra/ ébreszteni kell. Ez a nézet mára már elavult. A szakemberek többsége úgy foglal állást, hogy a csecsemő érzi, hogy mikor éhes, mikor és mennyit kell ennie, jelzi a belső biológiai órája, és legjobb, ha ehhez alkalmazkodik az anya.
Ez érvényes az éjszakára is. Ha éjszaka felébred a csecsemő, szoptassa meg az anya, de ha erre nincs igénye, végig alussza az éjszakát, örüljünk neki, ne ébresszük fel. Azok a babák is előbb-utóbb át fogják aludni az éjszakát, ha egészségesek, akik éjszakánként egy ideig igénylik az etetést.
Szopómozgások
Az újszülött szopóreflexel jön a világra, szopómozgásokat végez akkor is ha nem éhes! Ezt sok első anyuka nem tudja, azt hiszi, hogy kisbabája éhes, és ilyenkor előfordulhat a túltáplálás, ami a csecsemő nyugtalanságához vezethet.
Böfiztetés
Minden etetést kövessen böfiztetés Ez nagyon fontos, mert a picik szopás közben általában sok levegőt is nyelnek, ami hasfájáshoz vezethet. Ez történhet úgy, hogy a babát ölben tartva a vállunkra terített pelenka irányába fordítva féloldalasan függőleges helyzetben tartjuk, vagy a lábai között átnyúlva hátával a hasunknak döntve, szintén függőlegesen tartjuk.
Kimaradhat-e egy-egy étkezés?
Előfordulhat az is, hogy a csecsemő l-2 etetési időt átalszik. Ha ez nem mindennapos rendszerességgel fordul elő, nem kell belőle ügyet csinálni. Ne nyugtalankodjunk, gondoljunk arra, hogy egy egészséges csecsemő akkor fejlődik a legjobban, ha békésen alszik.
Szoptatás mellett célszerű-e cumisüveget is használni?
Igen, körülbelül a 4. hónaptól célszerű l-l alkalommal a cumisüvegből is táplálni a babát, egyrészt előkészíti, segíti a leválasztást, másrészt ilyenkor alkalom nyílik arra, hogy az apuka etesse a picit, hiszen nagyon fontos, hogy kezdettől fogva mindenben, amiben csak lehet, részese legyen a közös élményeknek, a kezdettől fogva történő közös nevelésnek.
Mikortól kezdve adjunk anyatejen kívül mást is?
Itt megint azzal kezdhetjük, hogy az anyatej minden szükséges vitamint, ásványi anyagot, tápanyagot tartalmaz. Mégis célszerű másfél-kéthónapos kor körül elkezdeni az új ízekkel való ismerkedést.
Az első ételek: a burgonya, alma, répa.
Kezdetben a főtt, összetört burgonya legyen az alap, lefejt anyatejjel hígítva, ehhez adjuk a lereszelt almát, répát, paradicsomot…
Az ételeket, még ha lassú is, célszerű kiskanállal adni, nem javasolt a hígított formában egészen nagy lyukú cumisüvegből való etetés.
A szopások különösen, de az étkezések is mindig nyugodtak, bensőségesek legyenek!
Elválasztás
A 4. hónaptól 1-1 alkalommal lehet cumisüveget használni, majd fokozatosan lehet növelni a kanál és pohár használatát.
1 éves korra már célszerű, ha ez a baba domináns táplálkozási formája, és a szoptatás a kiegészítő, másodlagos.
Fontos, hogy ne az esti szoptatás maradjon el! A végleges leválasztás 1,5 -2 éves korra történjen meg, de mindenféleképpen csak fokozatosan! Az erőszakosan, és túl korán elválasztott csecsemő személyiségére a lelki sérülékenység, nyugtalanság /feszültség, „idegesség”/ és az alacsony tűrési küszöb a jellemző. Az orális kielégítetlenség miatt megnő a cumizás időtartama, sokáig és mértéktelenül szopja az ujját. Vannak pszichológusok, akik a felnőttkori erős dohányzást és alkoholizmust is összefüggésbe hozzák az idő előtti elválasztás tényével.
A csecsemő etetéshez kötődő viselkedésének megnyilvánulásai:
Kanál érintésére száját nyitja |
--> 3. - 5. hó
|
Kanál láttára száját kinyitja |
--> 5. - 7. hó
|
Kekszet kezébe fogva eszik |
--> 8. - 10. hó
|
Darabosat eszik |
--> 12. - 15. hó
|
Ivópoharát fogja, dönti |
--> 10. - 14. hó
|
ALVÁS
Az egészséges csecsemő alvása nyugodt, saját egyéni szükséglete által meghatározott idejű.
Kezdetben nagyon sokat alszik, szinte átalussza a napot, csak az étkezések idejére ébred fel.
Később fokozatosan nő az ébren töltött órák száma, de egészen 1 éves koráig még a nap felét alvással tölti.
Különszoba kérdése
Szerencsés, ha a megszületett csecsemő a számára előkészített külön, saját szobájába érkezik haza. Ha azonban erre nincs mód, ne nyugtalankodjunk, különösen az első 6 hónapban ez nem igazán szükséges. Különben is, ha éjszaka a baba sokszor felébred, célszerű a kiságyat a szülőknek a saját szobájukban, az ágyuk közelében elhelyezni, hogy szinte felkelés nélkül, egy kis simogatással, esetlegesen 1-2 korty teával megnyugtatni.
Az alvás során figyeljünk arra, hogy az oldalra és hasra fektetéseket variáljuk – a hátára való fektetés a visszaböfizés miatt veszélyes lehet -, a baba füle ne gyűrődjön alá, és takaró helyett használjuk a hálózsákot. Ne tegyük magunk mellé az ágyba, ez sem a babának, sem a mamának nem jó.
Szobáját az étkezések ideje alatt, többször szellőztessük ki, hiszen a csecsemő oxigénszükséglete sokszorosa a felnőttének, így alvása is jobb lesz.
Maradjunk-e csendben, ha a baba alszik?
Én azt gondolom, hogy normális emberi hangerővel beszélni, zenét, tévét hallgatni nyugodtan lehet, az nem zavarja a csecsemő alvását.
Az erősebb, különösen a hirtelen zajokat, amitől felriadhat, kerüljük!
FÜRDETÉS
Történhet akár este, akár reggel, amikor a mama úgy érzi, hogy számára könnyebb, a babának teljesen mindegy.
Az elején tegyünk a kiskádja aljára összehajtott pelenkát, hogy a csecsemő komfortérzése jobb legyen.
Kevés víz legyen a kádban, pár perces legyen a fürdetés időtartama, így a köldökcsonk leszáradása zavarmentes és gyors lesz. Szappanozni, tusfürdőzni nem kell, elég, ha a fürdővizébe egy kis babafürdetőt öntünk.
Törlésnél alaposan töröljük szárazra a hajlatokat, használjunk jó minőségű hintőport.
Törlésnél különösen vigyázzunk a fejtetőn lévő kutacsra, nehogy megsértsük! /Ha be van esve a baba nem kapott elég folyadékot!/
4-5 hónapos kortól nyugodtan lehet a papával együtt fürödnie nagy kádban, különböző kis hajócskákkal játszani, kupakokkal vizet öntögetni.
ÖLTÖZTETÉS
Semmi különös! Időjárásnak, hőmérsékletnek megfelelően, ahogyan mi is öltözünk. Arra ügyeljünk, hogy a ruhák könnyen feladhatóak, levehetőek legyenek, bőrbarát pamut anyagból.
Az anyukák nagy része hajlamos a túlöltöztetésre, félve, hogy a babának sokkal melegebbre
van szüksége, a szoba hőmérsékletét indokolatlanul magasabbra veszik.